Top Guidelines Of siatkowka oka

Osoby starsze, z krótkowzrocznością, zapaleniem siatkówki czy po urazie mogą być bardziej podatne na odwarstwienie siatkówki. Objawy sugerujące taki stan rzeczy to między innymi:

Odwarstwienie siatkówki początkowo może przebiegać bezobjawowo. Gdy dojdzie do wystąpienia objawów, są to najczęściej:

Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie badać oczy i rozpoznać chorobę najwcześniej jak to możliwe.

Rozwiń Zwiń Dobór soczewek miękkich progresywnych na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Impulsy elektryczne są następnie transportowane za pośrednictwem nerwu wzrokowego do mózgu, co w efekcie pozwala człowiekowi na widzenie.

Nawet najdrobniejsze podejrzenie siatkówczaka u dziecka należy natychmiast skonsultować ze specjalistą, ponieważ zaniedbany siatkówczak może doprowadzić do przerzutów.

Dzięki gęstemu upakowaniu czopków osiągamy bardzo dużą ostrość website widzenia. Do swego działania wymagają dużego natężenia światła. Wrażliwość czopków na trzy podstawowe barwy (czerwona, zielona i niebieska) pozwala na widzenie barwne.

W większości przypadków put upęp choroby jest szybki, w ciągu two lat dochodzi do praktycznej ślepoty chorego oka.

Siatkówka oka jest jego najbardziej skomplikowaną częścią. Zbudowana głównie z tkanki nerwowej, wychwytuje impulsy świetlne, przekształca je w sygnały elektryczne i za pośrednictwem nerwu wzrokowego przekazuje do mózgu, który analizuje je i przetwarza na zrozumiały dla nas obraz.

Siatkówka ma dziesięć warstw. Jedną z nich jest nabłonek barwnikowy. W jego bezpośrednim sąsiedztwie mieszczą się światłoczułe czopki i pręciki (nabłonek zmysłowy siatkówki) oraz liczne komórki nerwowe, które integrują wstępnie bodźce wzrokowe. Najważniejsze z nich to komórki dwubiegunowe oraz komórki zwojowe.

Najczęściej zwyrodnienie plamki powoduje najpierw lekko nieostre widzenie centralne, zarówno z bliska jak i z daleka. Centrum widzenia może być zamazane lub zasłonięte, a obszar ten powiększa się wraz z postępem choroby.

Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tego artykułu.

Tak jak ubytki i zabrudzenia kliszy pogarszają jakość zdjęcia, tak w chorobach siatkówki zmiany w jej centrum pogarszają ostrość wzroku i widzenie barw.

Powód do niepokoju powinny stanowić błyski pojawiające się przed oczami w ciągu dnia i w nocy. Objawem są także przesuwające się nieustannie w polu widzenia „czarne muszki” oraz zaburzenia widzenia. W takim przypadku trzeba jak najszybciej skontaktować się z okulistą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *